KULTÚRNE CENTRUM v BANSKEJ ŠTIAVNICI
podporte násprogramgalériablogprenájomkontakt
8.8.2020 _17:00
Východ, prosím vystúpte! - Pain & Bendzák
Literárny klub na filmovom festivale 4 živly. Východná úderka v zložení Enfant terribles literatúry východného Slovenska - Agda Bavi Pain a Ľuboš Bendzák - príde zrovnať Štiavnicu so zemou. Agda Bavi Painovi vyšlo pred časom druhé vydanie knihy Koniec sveta. Je to nadupaná a strhujúca akčná story z košického podsvetia. Na motívy knihy vznikla prvá slovenská gangsterka „Babie leto". V Der Standard o Konci sveta napísali: "Čo sa týka témy "sex, zločin a peniaze", ktoré sú hlavnými ingredienciami mnohých východoeurópskych kníh za posledných 20 rokov, je Koniec sveta dvojnásobným lídrom." V poézii Ľuboša Bendzáka vanie až fyzická hmatateľnosť prítomného zážitku zachyteného v konkrétnom čase. Okrem iného, Ľuboš Bendzák každý deň zabehne 10 km. Z Košíc by to teda behom dal za 24 dní, ale nie je osamelý bežec. Príde vlakom. Podujatie organizuje OZ literarnyklub.sk v spolupráci s 4 ŽIVLY. Podujatie finančne podporil Fond na podporu umenia.
VIAC...
podujatie
11.8.2020 _19:30
18. ročník festivalu Cap à l‘Est sa uskutoční 11.- 15. augusta 2020. PROGRAM: 🌺 Utorok 11.8. 19:30 Kino Akademik Camille Claudel 1915 Rok výroby 2013, v hlavnej úlohe Juliette Binoche, réžia Bruno Dumont, hudba J. S. Bach Po premietaní diskusia k filmu. 🌺Streda 12.8. 18:00 Eleuzína Autorské čítanie finalistov národnej ceny za poéziu Zlatá vlna 2020 Účinkujú: Eva Luka, Jana Bodnárová, Ľuboš Bendzák, Ivona Pekárková, Kamil Zbruž. Diskusiu moderuje Peter Šulej. Podujatie: Autorské čítanie finalistov národnej ceny za poéziu Zlatá vlna (Organizátori: Novotvar, Vlna - urbánny splietací mág, Literárne informačné centrum, mesto Banská Štiavnica) 🌺 Štvrtok 13.8. 18:00 Eleuzína Stretnutie s Tünde Mészáros, prekladateľkou na rezidenčnom pobyte v Trojica Air, a Silvestrom Lavríkom, autorom, ktorého práve prekladá (v spolupráci s LIC a Mestom Banská Štiavnica, podujatie: Diskusia Trojica: Silvester Lavrík a Tünde Mészáros) 19:30 Kino Akademik Gaugin Rok výroby 2018, v hlavnej úlohe Vincent Cassel, réžia Edouard Deluc 🌺Piatok 14.8. 16:00 Galéria Jula Bindera Albert Marenčin: Koláže (vernisáž) 18:00 Záhrada galérie Jula Bindera Koncert v spolupráci s festivalom Zvuk for Štiavnica (Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý) 19:00 Rubigall Eurytmické predstavenie na motívy rozprávky „O rybárovi a jeho žene“ od bratov Grimmovcov Hudba: Fréderic Chopin – Prelúdium, Alexander Skrjabin – Etudy, Lanza del Vasto – Veľký strach Účinkujú: Lichteurytmie Arlesheim a Citadelle. Eurytmia: Beata Dessecker, Katja Pfaehler, Franziska Voglstätter, Thomas Sutter; recitácia: Jehanne Secretan, Michel de Maulne; klavír: Miguel Pisonero; osvetlenie: Sylvia Sutter. Dynamická farebná gestikulácia eurytmie zapája do pohybu celé telo, vytvára v bežnom priestore formy, kde sídli duša a duch. Tieto formy vytvárajú nové možnosti umeleckého vyjadrenia inovovaného Rudolfom Steinerom. Toto nové umenie pohybu sa predstavilo veľakrát aj na medzinárodnej scéne ako je Európa, Ázia, Južná Afrika, Festival v Avignone. 🌺Sobota 15.8. 19:00 Rubigall Eurytmické predstavenie na motívy rozprávky „O rybárovi a jeho žene“ od bratov Grimmovcov Hudba: Fréderic Chopin – Prelúdium, Alexander Skrjabin – Etudy, Lanza del Vasto – Veľký strach Účinkujú: Lichteurytmie Arlesheim a Citadelle. Eurytmia: Beata Dessecker, Katja Pfaehler, Franziska Voglstätter, Thomas Sutter; recitácia: Jehanne Secretan, Michel de Maulne; klavír: Miguel Pisonero; osvetlenie: Sylvia Sutter. Dynamická farebná gestikulácia eurytmie zapája do pohybu celé telo, vytvára v bežnom priestore formy, kde sídli duša a duch. Tieto formy vytvárajú nové možnosti umeleckého vyjadrenia inovovaného Rudolfom Steinerom. Toto nové umenie pohybu sa predstavilo veľakrát aj na medzinárodnej scéne ako je Európa, Ázia, Južná Afrika, Festival v Avignone. Festival organizuje Michel de Maulne.
13.8.2020 _18:00
TüNDE MÉSZÁROS a SILVESTER LAVRÍK SK --- HU TROJICA AIR sa stala rezidenciou pre prekladateľov slovenskej literatúry do cudzích jazykov. Ďalšou rezidentkou je Tünde Mészáros, ktorá prekladá román Silvestra Lavríka Nedeľné šachy s Tisom. Prozaik, režisér, dramatik a publicista Silvester Lavrík vydal niekoľko románov: Zu, Nedeľné Šachy s Tisom a jeho ostatný román Posledná barónka je v aktuálnej desiatke Anasoft litery. Pôsobil ako umelecký riaditeľ Mestského divadla Zlín, šéfredaktor Rádia Devín, divadelný a rozhlasový režisér, ale aj učiteľ slovenského jazyka a výtvarnej výchovy. Prekladateľka do maďarského jazyka Tünde Mészáros žije v Budapešti a preložila knihy Veroniky Šikulovej, Pavla Rankova, Ondreja Štefánika, Daniely Kapitáňovej a iných. www.litcentrum.sk www.eleuzina.sk www.banskastiavnica.sk o.z. literatúra Podujatie je súčasťou 18. ročník festivalu Cap à l‘Est. Vstup je voľný. Autorkou grafickej koncepcie podujatí je Kristína Kubáňová, autormi loga Trojica Air Palo a Janka Bálik.
15.8.2020 _19:00
Rabbit Slow Písničkář, který svým melancholickým hlasem vypráví příběhy o hledání lidské identity a domova. V jeho tvorbě se objevují témata mezilidských vztahů a klade si otázky nad problémy současného světa. www.rabbitslow.bandcamp.com https://www.youtube.com/channel/UC1SExrIJmggRf9KGXffAyWA Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Hlavný partner projektu.
19.8.2020 _18:30
Portrét filozofa, spisovateľa, dramatika, občianskeho aktivistu a otca existencializmu, ktorý celý život hlásal nekompromisnú angažovanosť, slobodu a zodpovednosť za vlastný život ako za druh umeleckého diela. V roku 1964 mu bola udelená Nobelova cena za literatúru, ktorú však odmietol. Celý život bojoval proti inštitúciám, istotám a konformizmu. V deň jeho pohrebu v roku 1980 sa na Boulevard du Montparnasse zhromaždilo 50.000 ľudí. Považuje sa za jedného z najväčších mysliteľov 20.storočia. O J.P. Sartrovi sa porozprávame s filozofmi Marekom Debnárom a Róbertom Macom. Vstup je voľný Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Hlavný partner projektu.
20.8.2020 _20:00
https://www.youtube.com/watch?v=sr79NOy-9N0 Projekt Treetop - trio v zložení akordeón, trombón a kontrabas má originálny a rozmanitý autorský repertoár, ktorý v sebe integruje prvky jazzu, ľudovej aj klasickej hudby ako aj avantgardných súdobých konceptov. Všetci traja spoluhráči sú v projektoch so širokým žánrovým rozpätím a snažia se priniesť do hudby tria čokoľvek, čo sa zdá byť v súčasnej hudbe zaujímavým, čím skúmajú zvukové možnosti svojich inštrumentov. Vojta Drnek (CZ) - akordeon vdrnek.wixsite.com/drnek Richard Šanda (CZ) - trombon richardsanda.com Michal Šelep (SK) - kontrabas michalselep.com Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Hlavný partner projektu. /EN/ Treetop was created two years ago, while the musicians lived, played and studied together in Brno. The trio setting (accordion, trombone and double bass) is the result of a unique synergy and musical and personal understanding between three musicians from Czech Republic and Slovakia. They inspire each other and the cooperation between the three "leaders" is very natural and fluid. Their diverse repertoire reflects many aspects of Treetop’s musical journey, spanning from jazz influences or folklore inspiration to contemporary musical concepts, enabling them to explore the unknown potential of this unusual instrumentation. ​ Vojta Drnek (CZ) - accordion vdrnek.wixsite.com/drnek Richard Šanda (CZ) - trombone richardsanda.com Michal Šelep (SK) - double bass michalselep.com Project Eleuzína is supported using public funding by Slovak Arts Council
17.10.2020 _19:00
Tendencie konštruktivizmu či geometrickej abstrakcie sa v tvorbe autorky stretávajú s nepriamou naratívnosťou elementárnych hier, ktoré sú rozvinuté v cykloch Kolotoče, Mechanizmy, Očistec a Elementy. Dováľová skladá kompozície ako premyslené konfigurácie tvarov do ktorých šifruje emotívny náboj, intímnu spoveď ale tiež náznaky príbehov. Strieda sa v nich napätie, stabilita, balans, rovnováha, presnosť a nepresnosť, stručnosť a plnosť vo vzájomných kombináciách. Jazykom geometrickej abstrakcie s prvkami konštruktivizmu, ale aj expresívnym maliarskym gestom vytvára svety, v ktorých dominujú ťažké stroje, časostroje, mechanizmy, konštrukcie ale aj elementy a častice voľne levitujúce v univerze, ktoré spoločne vytvárajú pomyselný obraz priemyselno– technizovanej krajiny. Štylizáciou a farebným koloritom autorka zbavuje architektúru, ťažký priemysel a stroje svojej bezútešnosti. Vytvára tak akési kompozície geometrických ihrísk, sladký sen harmonického spolužitia, ktorý v realite prerastá cez hranice svojej udržateľnosti. Jej tvorbu charakterizuje kľud, ticho a nehnuteľnosť v kontraste znekľudňujúcich tvarov, expresívnych vstupov či rozptýlených geometrických obrazcov. Pomocou čistých plôch a hry geometrických tvarov sa usiluje nájsť univerzálny poriadok vo vzťahu horizontál a vertikál. V najnovšej sérií akrylomalieb ,,forma ako obsah-obsah ako forma“ podáva autorka šifrovaný príbeh prežitých momentov v ohraničenom časovom období. Elementy sa v tomto cykle stretávajú s de-konštrukciou a štylizáciou na základné geometrické tvary, s ktorými ďalej pracuje ako s náhradou pôvodného predmetu.
PROSÍM SI NEWSLETTER :
NÁJDETE NÁS!
HORNÁ RUŽOVÁ 1
BANSKÁ ŠTIAVNICA
HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU
Projekt kultúrneho centra Eleuzína podporil Fond na podporu umenia